Ürünlerimiz

Duyurular

E-Bülten

Haberler

Hava Durumu

Döviz

1 $ = 3,79 TL
1 € = 4,67 TL
834332 Ziyaretçi

Dalış Malzemeleri

MALZEMELER

DALIŞ BAYRAĞI:

Dalış emniyeti açısından daldığımız yeri belirtmek amacıyla dalış şamandırası kullanmalısınız.

Yasalara göre dalıcı şamandıradan 15 m. Uzaklaşabilir. Seyir halindeki tekneler de 30 ila 60 m. Uzağından geçmelidirler. Uluslar arası bayrak kodu A (alfa) olan dalış bayrağı sadece dalıcılar suda olduğu zaman kullanılır. Dalıcılar sudan çıkınca bayrak yerinden alınır.

MASKE:

Işığın sudaki kırılma indeksi havaya göre farklı olduğundan bulanık bir görüntü oluşur ve objenin şeklini tam olarak göremeyiz. Maske’nin camı ile göz arasındaki hava sayesinde net bir görüş sağlanır.

1-) Maskesiz yaklaşık 170 derecelik bir görüş açısına sahipken maske ile bu açı 140 derece civarına düşer.

2-) Maskenin iç hacmi küçük ve burnu da içerisine alacak şekilde olmalıdır. Yüzücü gözlükleri burnu dışarıda bıraktığından dalış için uygun değildirler.

3-) Maskenin camı ısıl işlemden geçirilmiş yani Tempered cam olmalıdır.

4-) Maskenin kayışları çift bantlı, kolay ayarlanabilir ve tercihen oynar başlıklı olmalıdır.

5-)Maskenin kayışlarını kafamıza geçirmeden maskeyi yüzümüze yerleştirip burnumuzdan nefes çekerek içindeki havayı boşalttığımızda yüzümüzde vakumlanıp durması gerekir.

6-) Çift camlı olarak adlandırılan maskelere optik, numaralı cam takılabilir.

7-) Maskenin yüze temas eden kısmının silikon olması tercih edilir.

SNORKEL:

Kafamızı sudan çıkartmadan uzun mesafeler yüzmemizi sağlayan J şeklindeki borulara SNORKEL adı verilir.

1-) 30 – 45 cm. boyunda olmalıdır.

2-) Şnorkel borusunda çap değişimine neden olan ekler olmamalıdır.

3-) Ağza iyi oturmalıdır.

4-) Maskeye bağlantı parçası olmalıdır.

PALET:

Dalıcının su içerisindeki hareketini sağlayan en önemli araçtır. Ayağa oturan kısım ve pala adı verilen uzantısı olan iki kısımdan meydana gelmektedir.

*Düz Yüzlü Paletler: Başlangıç aşamasındaki dalıcılar için uygundur.

*Kanallı Paletler: Genellikle tüplü dalış için dizayn edilip tek malzemeli olarak imal edilmişlerdir.

*OFF- SET Paletler: Uzun ve geniş palalı olup nefesli dalışlarda gerekli olan, apnea da denilen yüksek hızlı paletlerdir.

DALIŞ ELBİSELERİ:

Dalıcının su içerisinde ısı kaybını azaltmak için dalış elbisesi kullanması gereklidir.  Dalış elbiseleri genellikle % 95’i mikroskobik hava, azot kabarcığı ve neopren adı verilen özel bir kumaştan imal edilmişlerdir.

Üç çeşit elbise mevcuttur;

*Islak Elbise

*Yarı Kuru Elbise

*Kuru Elbise

Genelde piyasada 2.5 mm’den 7 mm kalınlığa kadar değişik çeşit ve renklerde dalış elbiseleri mevcuttur.

ELDİVEN – PATİK:

Soğuk ortamlarda el ve ayaklardan ısı kaybını önlemek, kıyıda yere basarken yaralanmayı önlemek ve elerimizi sert cisimlerden, zararlı deniz canlılarından korumak için patik ve eldiven giyilmesi gereklidir.

AĞIRLIK KEMERİ:

Sualtında kullandığımız malzeme ve ekipman, özellikle elbise nedeniyle, batabilmek için kemer ve kurşun ağırlık kullanmamız gerekir. Ağırlığın miktarı için vücut ağırlığımızın % 10’u (+/- 2 kg) kadarı uygun olacaktır.

SCUBA EKİPMANLARI

1. KADEME (REGÜLATÖR):

Tüpümüzden gelen yüksek basınçlı havayı ortam basıncının 8-10 bar fazlasına, kademeli olarak çevre basıncına indirgeyen, talep edilen miktarda ve sadece istendiği zaman hava verebilen ekipmanımızdır.

Her dalıştan sonra  toz kapağının kapalı olmasına dikkat edilerek, tatlı su ile yıkayarak gölge bir yerde kurumaya bırakılmalıdır.Her yıl yetkili bir servis tarafından hava akış kontrolü yaptırılır.

Tüpün vanasına bağlanış şekline göre DIN ve INT olarak ayrılırlar.Ülkemizde çoğunlukla INT normu regülatörler kullanılır.

BİRİNCİ KADEME ÜZERİNDEKİ ÇIKIŞLAR

1-) HP Çıkışı : Finimetre (Geyç – Konsol)

2-) LP Çıkışı : İkinci Kademe Regülatör (Maps)

3-) LP Çıkışı : Ahtopot Yedek Regülatör.

4-) LP Çıkışı : BC Kamçısı(İmflatöre monte edilir.)

2.KADEME (MAPS):

Ağzımızın önünde devamlı ortam basıncında solunabilir hava olmasını sağlar.

Maps içine kusulmamalıdır. Eğer kusulduysa

boşaltma düğmesine basarak maps temizlenmelidir.

Kusma esnasında regülatör ağzımızın kenarında

tutularak  boşaltma düğmesine basmak doğru

yöntemdir.

REGÜLATÖRÜN SERBEST AKIŞA GEÇMESİ:

Serbest akış, regülatörün sürekli hava vermesi demektir.Serbest akış genellikle regülatörün ikinci kademesinde görülür.Yapılacak işlem ikinci kademenin içine hava üflemek,ters çevirmek veya eksoz çıkışını kapamaktır.

Birinci kademenin serbest akışa geçmesi  biraz daha ciddi problem olup bakımsızlıktan ve donmadan kaynaklanır.Böyle bir durumda sahta çıkmak en doğru harekettir.Serbest akışa geçen regülatörden hava solunabilir ancak dikkat edilmesi gereken nokta, fazla havanın rahatça çıkabilmesi için dalıcının ağzını kapatmamasıdır.

GEYÇLER-KONSOL:

Dijital ve analog tipleri mevcuttur.Derinlik , hava miktarı ve pusulayı gösteren üçlü geyçler en çok kullanılan modellerdir.

A-) Hava Geyçi: Tüpün içindeki hava basıncını gösterir.Tüpteki hava rezervi gündüz dalışlarında (50 bar) gece dalışlarda (75 bar)  gösterdiği zaman lidere bildirilip birlikte çıkışa geçilmelidir.

B-) Derinlik Geyçi: Dalış esnasında yaptığımız derinliği ve yapılan maksimum derinliği gösterir.

C-) Pusula: Su altında yön bulmamıza yarar.

TÜPLER-TANK:

SCUBA dalıcısının sualtındaki hava kaynağıdır.Çelik ve Alüminyum olmak üzere iki tipte imal edilirler.Amaçlarına göre 1-2-4-7-10-12-15-18 litre hatta 2x10 veya 2x12 litre hacminde üretilirler.Tüp hakkındaki bilgiler üretici firma tarafından tüpün boyun bölgesine gömme harflerle yazılmıştır.Buna tüpün künyesi denir.

TÜP VANALARI:

Dalış tüplerinde genellikle iki vana vardır.Küresel vanalar ve çapraz geçişli vanalar. Piyasada daha çok çapraz geçişli vanalar kullanılmaktadır.Her iki tip vana da yüksek basınç altında çalışabilecek şekilde üretilir.Çok küçük bir güç harcanarak hava akışı açılıp kapatılır.Vanalar tüplerin en hassas bölümüdür. Taşıma ve saklama şartlarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir.Vanalara regülatörün Birinci kademelerinin bağlandığı kısımlar (DIN (Alman) INT) Uluslar arası standartlarda üretilir ve sızdırmazlık sağlamak için tüpün hava çıkış kısmında ORİNG bulunur.

BC DENGE YELEĞİ:

- Su altında ağırlık eşitlememize ve uygun sephiye (yüzerlilik) ulaşmamıza yarayan, gerektiği hallerde yüzeyde kalmamıza yardımcı olan bir dengeleyicidir.

- Su içerisinde görüş şartlarına göre görülme ve izleme olanağı sağlayan fosforlu ve frapan renkler tercih edilmelidir.

- Tüpün monte edilebilmesi için bir sırtlık ve kayış sistemi mevcut olmalıdır.

- İnfilatör sisteminde, doldurma ve boşaltma butonları sağlıklı çalışmalıdır.

- Her dalıştan sonra tatlı su ile yıkayarak, gölge bir yerde, hafif şişirerek kurumaya bırakılmalıdır. Her yıl yetkili bir servise bakımı yaptırılmalıdır.
Scubapro Uwatec
Cressi-Sub
Bauer
Princeton Tec
Imersions
Ikelite
Eurociylinders
Innovative
Sealife
A / O