Ürünlerimiz

Duyurular

E-Bülten

Haberler

Hava Durumu

Döviz

1 $ = 3,92 TL
1 € = 4,83 TL
844519 Ziyaretçi

Marmot

MARMOT

1971 Nisan ayında, California Santa Cruz Üniversitesi öğrencilerinden Eric Reynolds ve Dave Huntley, buzullarla ilgili bir okul projesi için Alaska Jeneau’daydılar. İşte orada, buzulların üzerinde, Marmot Kulubün temelleri atıldı.

Doğa Sporları ile ilgili bu kulübe, buzul yamaçlardan tepelere tırmanan Marmot adının verilmesi çok doğal bir sonuçtu. Kulübün en temel kuralı, üyelerin herbirinin başkan statüsünde olmasıydı.

Eric ve Dave 1973 sömestirinde, Santa Cruz’da okul yatakhanesindeki odalarında ilk tüy dolgulu ürün prototipleri tasarladılar. İlk ürünler yelek ve parka oldu. Arkasından 3 adet uyku tulumu yaptılar. -42 C dereceye dayanıklı bu tuluma PIKA (Şu anki CWM modeli) adını verdiler ve $168 perakende fiyatla satışa sundular.

Eric, 1973 yılında Tom Boyce ile birlikte Wyoming Grand Teton’da bulunan Grang Junction’ın kış çıkışını yaptı. Ertesi bahar Eric ve Dave Colorado’da Tom’a katılılar. Burada 100 yıllık taş bir binayı kiralayarak adını Marmot Mountain Work koydukları perakende satış ve kiralama dükkanını açtılar. Kış geldiğinde dükkanlarına cross-country kayak da koydular. Ve 1974 baharında Marmot firması kuruldu.

Sonbaharda Tom tırmanış için Peru’ya gitti. Burada macera ve belgesel film yapımcısı Mike Hoover ile tanıştı. Tom Peru’dan geri döndükten kısa bir süre sonra Mike’tan bir haber aldı. Mike 20th Century Fox için çekilen ve Clint Eastwood’un başrolünü oynayacağı “Eiger Sanction” filmi için 108 adet soğuğa dayanıklı kabarık ceket ihtiyacı olduğunu söylüyordu. Bu istek üzerine oldukça kabarık olan “Golden Mantle” I yarattılar. Marmot artık bir filimdeydi. Aynı zamanda şimdiye kadar aldıkları en büyük siparişti bu.

Eric 1976 yılında Maryland Elkton’da W.L. Gore & Assoc., Inc’den Joe Tanner ile buluştu. Bu buluşma sayesinde Eric, Amerika’da yeni nesil outdoor performans tekstilini gören ilk kişilerden biri oldu. Tekstilin adı Gore-Tex’ti. Bu yeni malzeme Eric’in çok ilgisini çekmişti. Görüşmeden sadece 1-2 hafta sonra, Gore-Tex dış kumaştan ürettikleri ilk uyku tulumu test ediyordu. O ve Dave prototipin üretilmesini takip eden 7 gece boyunca et saklamak için kullanılan sanayi tipi buz dolabında ve yangın söndürmede kullanılan hortumlar altında Gore-Tex’li ve Gore-Tex’siz tulumları birbirleriyle kıyasladılar ve Gore_tex’li ürünlerin başarısından çok memnun kaldılar. Hemen 90 metre Gore-Tex kumaş sipariş ettiler ve Gore-Tex kumaşlı uyku tulumu işini başlatmış oldular.

Marmot takımı, bu gelişme üzerine, kaztüyü dolgulu giyim ve uyku tulumlarındaki herşeyi Gore-Tex kumaşlara göre değiştirdiler. Marmot ilk Gore-Tex bivak üreten firma oldu. Tek katmanlı dağcılık amaçlı Gore-Tex çadır: TAKU. Marmot, Gore’un eski outdoor malzeme  üreticisi müşterilerinden biridir.

Marmot 1974’de 7, 1977’de 11 satış noktasıyla müşterilerine ulaşmaya başladı. Bugünde devam eden, özenle seçilmiş, konularına hakim ve eğitimli satış noktaları oluşturma fikri Marmot’un  başından beri vizyonu olmuştur.

Marmot ürünleri şu anda dünyanın 27 ülkesinde dağıtılmakta. Bununla birlikte Marmot 29 yıldır neredeyse hiç değişmedi. Hala yüksek kalite performans ürünleri üretmekte.